Úklid po malování

Malování interiéru mu velmi prospívá. Jednou z nejméně oblíbených fází je následný úklid. Pokud podceníme přípravu – zakrytí či oblepení nábytku, dveří, podlahy a podlahových lišt, pak se musíme připravit na dlouhou šichtu s kbelíkem a hadrem. A i když přípravu nepodceníme, může se stát, že barva (zejména, pokud ji aplikujeme stříkáním) se pod ochranné igelity stejně dostane a úklid nás nemine.

Při likvidaci nepořádku po malování je dobré se připravit na velkou spotřebu vody. Musíme ji často měnit, jinak místo mytí budeme vyrábět šmouhy. Začínáme odstraněním pokapaných kartonů či igelitů, abychom barvu dále neroznášeli. Klasicky se postupuje shora dolů, tedy od lustrů včetně úchytů a kabelů, horní části zárubní dveří (zde pozor na jejich soklíky, z nich může neumytá barva dále stékat), dveře až po podlahu a podlahové lišty. Zkontrolujte, že barva nezatekla za lišty, aby vám pod nimi nevytekla na podlahu a nezaschla tam.

K mytí nezaschlé barvy postačí teplá voda se saponátem a kapkou octa a měkký hadr, kterým si vybavení bytu nepoškrábete. Hadr často ždímejte a vodu pravidelně měňte vždy, když zpozorujete šmouhy na stíraném povrchu. Je lepší nejprve umýt nejhrubší nečistoty a pak stáhnout celý povrch čistou vodu ještě jednou. Po prvním umytí často zůstává zejména na reliéfní podlaze velmi tenký prachový film.

Pokud úklid po malování odložíte, je potřeba do boje vytáhnout zbraně těžšího kalibru – houbičku s drsnou stranou, horkou vodu nebo parní čistič. Ale pozor – houbičkou si můžete poškrábat citlivější povrchy a parní čistič také nelze použít všude! Nejlepší je, pustit se do mytí po malování hned.

To platí dvojnásob u těžko dostupných míst, jako jsou například žebra radiátorů. Čím členitější, tím více práce pro vás. Také barva zateklá pod mřížku topidel se bez rozmontování prakticky vyčistit nedá a případná silná usazená vrstva negativně ovlivňuje tepelné vlastnosti.

Mám zájem
o nezávaznou
kalkulaci


Mám zájem o malířské práce